Szukaj w serwisie

Kategorie:

Finanse | Wnêtrza | Artis Style - fuga brokatowa

Tutaj jeste¶: Porady i inspiracje / Wnêtrza

Czy o¶wietlenie LED rzeczywi¶cie jest dobre?

kategoria: Wnêtrza
Czy o¶wietlenie LED rzeczywi¶cie jest dobre?
Czy o¶wietlenie LED rzeczywi¶cie jest dobre? Narcyza Arczak-Araszkiewicz

Odk±d nowoczesna technologia o¶wietleniowa LED (Light Emitting Diode) sta³a siê dostêpna na rynku, ze strony konsumentów, inwestorów a tak¿e strategów gospodarczych pojawi³y siê ogromne oczekiwania zwi±zane z ograniczeniem zu¿ycia energii na cele o¶wietleniowe. Nie wszystko jednak z³oto co siê ¶wieci – jak powiada przys³owie, i tak nie ka¿da lampa w technologii LED te oczekiwania spe³nia…

Technologia oparta na diodach LED w pe³ni zas³uguje na nazwê „prze³omowa”, ze wzglêdu na potencja³ korzy¶ci takich jak: parametry techniczne, efektywno¶æ energetyczna czy trwa³o¶æ. Technologia LED otwiera nowe  mo¿liwo¶ci  zastosowañ, które pozwalaj± na tworzenie dotychczas niespotykanych rozwi±zañ o¶wietleniowych. Do niedawna oprawy LED by³y stosowane przede wszystkim do o¶wietlenia dekoracyjnego. Dzisiaj ju¿ ledówka, czyli lampa oparta na diodach ¶wiec±cych,  mo¿e  s³u¿yæ jako pe³nowarto¶ciowe ¼ród³o ¶wiat³a jednak¿e pod warunkiem, ¿e deklarowane parametry s± rzeczywi¶cie uzyskiwane.

LED nierówny LED-owi

  • Jest to bardzo powa¿ny problem dotykaj±cy zarówno konsumentów jak i producentów. Trzeba wiedzieæ, ¿e technologia o¶wietlenia LED, mimo, ¿e s± ju¿ dobre produkty,  nadal znajduje siê w fazie rozwoju – mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz ze Zwi±zku Producentów Sprzêtu O¶wietleniowego Pol-lighting.

Na tym etapie, wprowadzenie na rynek dobrego produktu wymaga kosztownych badañ, testów laboratoryjnych, stosowania wysokiej jako¶ci materia³ów itp. Tak jest w przypadku ka¿dego produktu: telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych itp. Wysoka cena dobrej jako¶ci o¶wietlenia LED we wstêpnej fazie rozwoju produktu jest czym¶ naturalnym i uzasadnionym.

  • Niezwykle gro¼nym zjawiskiem jest natomiast  rosn±cy zalew rynku produktami, w przypadku których wyznaczniki jako¶ci i bezpieczeñstwa produktu s± deklarowane z pominiêciem tych  kosztownych procedur. Efektem tego s± produkty z³ej jako¶ci, czêsto nie spe³niaj±ce warunków bezpieczeñstwa, które oferowane s± jako pe³nowarto¶ciowy produkt o¶wietleniowy LED – dodaje dyrektor Pol-lighting.

Sk±d z³e LED-y?

Wprowadzenie produktu na rynki UE odbywa siê na podstawie deklaracji producenta w zakresie parametrów jako¶ciowych i funkcjonalnych wyrobu, które nie mog± byæ ni¿sze ni¿  prawnie wymagane minimum. Nie wszyscy  producenci uczciwie wype³niaj±  ten obowi±zek i zdarza siê, ¿e deklaruj± poziom jako¶ci, który nie ma nic wspólnego z rzeczywisto¶ci±. Wysoka cena sprzeda¿y produktu stanowi pokusê do takich zachowañ.

St±d mamy na rynku ca³± masê wyrobów, importowanych z  Azji  i innych czê¶ci ¶wiata, które  udaj±  dobr± jako¶æ po  tzw. atrakcyjnej cenie.  Niestety, taki atrakcyjny towar mo¿e jedynie rozczarowaæ. W przypadku ledówki w sposób szczególnie bolesny, poniewa¿  uzyskanie za pomoc± technologii LED  odpowiedniej jako¶ci  ¶wiat³a, równomiernie rozproszonego,  o jednolitej barwie,  nie jest mo¿liwe sposobem „na skróty”. Warto  te¿ dodaæ, ¿e  nawet tzw. „atrakcyjna” cena jest  nadal wysoka.

Jakie s± konsekwencje pojawiania siê na rynku z³ych LED-ów?

Nie ma dostatecznej ¶wiadomo¶ci konsekwencji tego stanu rzeczy. Wiadomo, ¿e nieuczciwa konkurencja niszczy rynek i producentów oraz  hamuje postêp techniczny. Gospodarka europejska, a szczególnie polska potrzebuje takich technologii, które mog± byæ motorem rozwoju gospodarczego i spo³ecznego, które s± w stanie poci±gn±æ za sob± wzrost w innych ga³êziach przemys³u i us³ug. Unia Europejska stawia na informatyzacjê i technologie cyfrowe. O¶wietlenie LED, zosta³o zaliczone do tych technologii cyfrowych, o powszechnym zastosowaniu, na których bêdzie opiera³ siê postêp gospodarczy i spo³eczny Europy.  Nie kontroluj±c naszego rynku i przyzwalaj±c na rozrost szarej strefy  powodujemy, ¿e te szanse nie zostan± wykorzystane.

Konieczna jest edukacja na temat wyboru o¶wietlenia LED

Konsumentom i u¿ytkownikom instytucjonalnym trzeba pomagaæ  podejmowaæ  racjonalne decyzje zakupu. Kupuj±cy nie mo¿e kierowaæ siê wy³±cznie cen±, powinien mieæ wiedzê o efekcie u¿ytkowym i koszcie eksploatacji produktu, a tak¿e kierowaæ siê wiarygodno¶ci± producenta.

W zastosowaniach domowych nale¿y poprawnie dobraæ parametry zamiennika LED. Nale¿y zwróciæ uwagê, aby ledówka, bêd±ca zwykle zamiennikiem ¿arówki, posiad³a podobn± do niej „jasno¶æ” tj. warto¶æ emitowanego strumienia ¶wietlnego wyra¿on± w lumenach (lm).

Kolejnymi parametrami, które powinny podlegaæ weryfikacji, s± uzyskiwany odcieñ ¶wiat³a bia³ego (temperatura barwowa zbli¿ona do 3000K) i jego jako¶æ (wska¼nik oddawania barw Ra>80). Wszystkie dane powinny byæ dostêpne na opakowaniu produktu. Szereg producentów podaje równowa¿n±, przybli¿on± warto¶æ mocy tradycyjnej ¿arówki, która emituje tê sam± ilo¶æ strumienia ¶wietlnego.

W celu wyeliminowania przypadków zawy¿ania warto¶ci równowa¿nej mocy ¿arówek, zaleca siê zapoznanie siê z prawnie obowi±zuj±cymi ujednoliconymi warto¶ciami wi±¿±cymi strumieñ ¶wietlny z moc± ¿arówki. Informacjê o tych przepisach mo¿na znale¼æ na przyk³ad na stronie internetowej Pol-lighting.

  • Zdajemy sobie sprawê, ¿e dobór odpowiedniej ¶wietlówki czy ledówki wymaga czêsto zaawansowanej wiedzy, dlatego te¿ cz³onkowie Zwi±zku Producentów Sprzêtu O¶wietleniowego Pol-lighting staraj±  siê edukowaæ konsumentów w zakresie wyboru dobrego o¶wietlenia, nie tylko LED – dodaje Narcyza Barczak-Araszkiewicz.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone