Szukaj w serwisie

Kategorie:

Finanse | Wnêtrza | Artis Style - fuga brokatowa

Tutaj jeste¶: Porady i inspiracje / Finanse

Nowe wydanie programu Rodzina na swoim

kategoria: Finanse

Rz±d postanowi³ zmieniæ zasady dzia³ania programu „Rodzina na swoim" i generalnie zakoñczyæ program do koñca 2012 roku. Od przysz³ego roku program ma obj±æ wy³±cznie mieszkania nowe i kredytobiorców do 35 roku ¿ycia, w tym równie¿ samotnych.

Rodzina na swoim nie bêdzie ju¿ programem tylko dla ma³¿eñstw w ka¿dym wieku. Bêdzie te¿ programem dostêpnym jedynie na pierwsze mieszkanie. To s± dopiero propozycje i za³o¿enia do nowelizacji stosownych ustaw.

Nowe wydanie programu „Rodzina na swoim" i co z tego wynika

Rz±d postanowi³ zmieniæ zasady dzia³ania programu „Rodzina na swoim" i generalnie zakoñczyæ program do koñca 2012 roku. Od przysz³ego roku program ma obj±æ wy³±cznie mieszkania nowe i kredytobiorców do 35 roku ¿ycia, w tym równie¿ samotnych. Rodzina na swoim nie bêdzie ju¿ programem tylko dla ma³¿eñstw w ka¿dym wieku. Bêdzie te¿ programem dostêpnym jedynie na pierwsze mieszkanie. To s± dopiero propozycje i za³o¿enia do nowelizacji stosownych ustaw.

Ale jeszcze w tym roku mo¿na w ramach programu „Rodzina na swoim" - kupowaæ mieszkania na rynku wtórnym i to mo¿e wiele osób zmotywowaæ do dokonania zakupu.

Po¶rednicy w obrocie nieruchomo¶ciami ju¿ wcze¶niej zwracali uwagê, ¿e je¿eli program ten ma byæ wsparciem finansowym rodzin - nie powinien byæ ograniczony do rynku pierwotnego. Je¿eli bêdzie wy³±cznie dla nowych mieszkañ - tym samym podtrzyma i tak relatywnie wysokie w stosunku do dochodów ceny mieszkañ. Jednak rz±d zapowiada ograniczenie limitu ceny, poprzez zmniejszenie wska¼nika, który odnosi siê do tzw. kosztu odtworzeniowego - do poziomu 1,3. To akurat mo¿e pozwoliæ wielu osobom na skorzystanie z programu przy zakupie nieco wiêkszych lokali - jednak o ni¿szej cenie jednostkowej, o ile deweloperom bêdzie op³aca³o siê takie budowaæ.

Co mo¿e wynikn±æ z zapowiadanych zmian? Wojciech Kuc - Prezydent PFRN mówi: „Paradoksalnie - mo¿e nast±piæ wzrost zainteresowania mieszkaniami u¿ywanymi i podtrzymanie ich cen i to jeszcze w tym roku. Obecnie na tym rynku ceny równie¿ dyktuje limit cenowy programu „Rodzina na swoim", ale poniewa¿ dostawcy ofert to grupa rozproszona - to i bardziej sk³onna do negocjacji cenowych. Obecnie w³a¶ciciele ofert na rynku wtórnym mog± chêtniej obni¿aæ ceny (choæ niewiele), bo w przysz³ym roku skierowanie programu „Rodzina na swoim" mo¿e spowodowaæ znaczne zmniejszenie zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego - tym samem ich spadek cen." Dotyczyæ to mo¿e osób zmuszonych do sprzeda¿y - konieczno¶ci± zap³aty za nowe, oczekiwane mieszkanie, a takich oferentów jest na rynku sporo. Potencjalni klienci mog± wiêc w tym roku kupiæ mieszkanie na rynku wtórnym jeszcze z dop³at± do kredytowych odsetek. Jednak ograniczenie programu Rodzina na swoim jedynie do nowych mieszkañ nie bêdzie sk³ania³o deweloperów do obni¿ek cen poni¿ej limitu, nawet gdyby koszty budowy (podejmowanej po spadku cen materia³ów) dawa³y dobr± rentowno¶æ.

Popularno¶æ rynku wtórnego bierze siê st±d, ¿e zdecydowanie u¿ywane mieszkania s± w atrakcyjniejszych lokalizacjach, które nie przynios± nieoczekiwanych niespodzianek np. blok zamiast placu zabaw - bo w zasadzie w starych osiedlach wiadomo co i gdzie siê znajduje. Coraz wiêcej starych osiedli jest teraz rewitalizowanych, odnowionych i po termomodernizacji. Poza tym transakcje na rynku wtórnym s± bezpieczniejsze a pieni±dze p³aci siê przy podpisywaniu aktu notarialnego. Ni¿sze s± te¿ koszty kredytu, bo kupuje siê gotowy lokal z ustanowiona ksiêg± wieczyst±. Wiele m³odych rodzin decyduje siê na wtórny rynek z uwagi na lokalizacje bli¿sze siedzib ich rodziców, którzy pomagaj± w opiece nad dzieæmi. Równie¿ na starych osiedlach jest bli¿ej do szkó³, przedszkoli, ¿³obków.
Generalnie mo¿na spodziewaæ siê od przysz³ego roku obni¿ki cen na rynku wtórnym. Zauwa¿± j± po¶rednicy, ale nie wyst±pi ta obni¿ka w analizach dokonywanych z danych na portalach internetowych. Tam bowiem jest bardzo du¿o ofert „sonduj±cych ceny". Najczê¶ciej s± to oferty z adnotacj± „bezpo¶rednio". Zdaniem po¶redników w obrocie nieruchomo¶ciami taka oferta nie tworzy nawet s³abych zobowi±zañ do sprzeda¿y i pozwala jednym telefonem pt: „ju¿ sprzedane" wycofaæ siê z transakcji. Co innego, gdy oferta jest zg³oszona do po¶rednika, z którym podpisuje siê umowê. Tu s± ju¿ pewne zobowi±zania, a na ogó³ do¶wiadczony po¶rednik ju¿ w pierwszej rozmowie wyczuje, czy klient naprawdê chce sprzedaæ lokal, czy tylko zorientowaæ siê co do jego ceny.

Rynek mieszkaniowy, rynek nieruchomo¶ci - osi±gnê³y ju¿ pe³noletnio¶æ. Do¶wiadczenie z lat ubieg³ych wskazuj±, ¿e jest to nadal rynek stosunkowo p³ytki, a rz±dz± nim te instrumenty, które akurat pañstwo proponuje. W przesz³o¶ci by³y ró¿ne rodzaje ulg podatkowych, dotacje, dop³aty itp.

Wydaje siê, ¿e ten i przysz³y rok poka¿e wiêksz± elastyczno¶æ cen na rynku wtórnym i wiêkszy tam margines negocjacji, natomiast na rynku pierwotnym - usztywni ceny na poziomie limitu programu „Rodzina na swoim". I niestety, program ten jak do tej pory sk³ania deweloperów do budowania coraz mniejszych mieszkañ - natomiast rodziny, które realnie chc± poprawiæ sobie warunki mieszkaniowe - do budowania na w³asny rachunek skromnych domów jednorodzinnych.

Materia³ opracowany - Krystyna Milewska Dzia³ Analiz Polskiej Federacji Rynku Nieruchomo¶ci

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone