Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Okna | Pod³ogi | Drzwi | P³ytki ceramiczne | ¦ciany | O¶wietlenie | Wentylacja i klimatyzacja | Schody

Tutaj jeste¶: Wykoñczenia / Okna

Okna z etykiet±

kategoria: Okna
Okna z etykiet±
Okna z etykiet± [fot.: SSG]

Przeszklenia okienne znajduj± siê obecnie w kategorii produktów budowlanych podlegaj±cych obowi±zkowi etykietowania energetycznego. Z punktu widzenia konsumentów jest to sytuacja korzystna, poniewa¿ okna nale¿± do grupy materia³ów, które maj± istotny wp³yw na zapewnienie komfortu we wnêtrzach.

Okna s± ¼ród³em ¶wiat³a dziennego, uczestnicz± wymianie energetycznej zachodz±cej w budynku, wreszcie za¶ stanowi± istotne ¼ród³o zysków darmowego ciep³a pochodz±cego z promieniowania s³onecznego, przez co maj± wp³yw na bilans energetyczny.

Z etykiet± ³atwiej wybraæ

Obowi±zek etykietowania energetycznego okien wynika z Dyrektywy 2010/30/UE opublikowanej w maju 2010. Ustawa ta rozszerzy³a obowi±zek etykietowania na wszystkie produkty maj±ce zwi±zek z energi± (wcze¶niej by³y to tylko urz±dzenia gospodarstwa domowego takie jak pralki, lodówki, piekarniki, kuchnie elektryczne itp.). Zasada oznaczania wyrobów budowlanych, w tym tak¿e okien, jest identyczna jak w sektorze AGD: jest to klasyfikacja literowa od A do G obrazowana kolorami od ciemnozielonego do czerwonego. (Najbardziej energooszczêdny jest produkt oznaczony liter± A i kolorem zielonym, najmniej – wyrób posiadaj±cy etykietê czerwon± z liter± G). Dziêki  temu, ¿e oznaczenie by³o znane konsumentom jest proste i czytelne.

W my¶l twórców ustawy celem rozszerzenia grupy produktów etykietowanych jest oddzia³ywanie na ¶wiadomo¶æ konsumentów odno¶nie rzeczywistego zu¿ycia energii przez wyroby budowlane i wynikaj±cych z tego skutków dla u¿ytkownika. Etykiety pozawalaj± porównywaæ produkty oraz w czytelny sposób dostarczaj± informacji na temat zu¿ycia energii, przez co motywuj± klienta do wybrania bardziej energooszczêdnego wyrobu. (U¿ycie okien w klasie energetycznej A to oszczêdno¶ci w ogrzewaniu siêgaj±ce kilkuset z³otych w skali roku.) Dalsze konsekwencje takich wyborów to globalny zysk nie tylko dla ludzi, ale równie¿ dla ¶rodowiska naturalnego.

Od straty do zysku

W przypadku przeszkleñ okiennych o oszczêdno¶ci decyduje kilka czynników, z których g³ównym jest bilans energetyczny. Wyra¿ony jest on jako ró¿nica pomiêdzy zyskami ciep³a (przepuszczalno¶æ darmowej energii s³onecznej g) i stratami ciep³a (wspó³czynnik przenikania U). Aby stolarka generowa³a zyski ciep³a w sezonie grzewczym bilans musi byæ dodatni. Podczas obliczania bilansu energetycznego nale¿y pamiêtaæ, ¿e okna to nie tylko  szyby, chocia¿ to one odgrywaj± g³ówn± rolê podczas obliczeñ. Szyby s± kluczowym elementem, poniewa¿ stanowi± lwi± czê¶æ (ponad 80%) ca³kowitej powierzchni okna, a ponadto – w przeciwieñstwie do pozosta³ych komponentów takich jak framugi itp. – posiadaj± w³a¶ciwo¶ci przepuszczania darmowej energii s³onecznej.

Aby szyby by³y energooszczêdne nie wystarczy tylko, jak jeszcze do niedawna s±dzono, najni¿sza warto¶æ wspó³czynnika przenikania ciep³a U (straty ciep³a na drodze przenikania). W przypadku parametru energooszczêdno¶ci pod uwagê nale¿y wzi±æ równie¿ fakt, ¿e okna stanowi± istotne ¼ród³o zysków ciep³a pochodz±cego z promieniowania s³onecznego. Po uwzglêdnieniu tego aspektu okazuje siê, ¿e najkorzystniejszy bilans energetyczny mo¿na uzyskaæ niekoniecznie maj±c okna o najni¿szym wspó³czynniku U.

Sukces jest wtedy pe³ny gdy ograniczeniu strat ciep³a mo¿e towarzyszyæ wzrost ilo¶ci ciep³a pozyskiwanego za po¶rednictwem promieniowania s³onecznego. St±d te¿ system etykiet energetycznych dla okien opiera siê na pe³nym bilansie energetycznym wyra¿onym jako ró¿nica pomiêdzy stratami i zyskami ciep³a.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone