Szukaj w serwisie

Kategorie:

Abc mieszkania | Wydarzenia | Ciekawe imprezy | Praktyczne porady | Nowo¶ci | Aran¿acje | ¦wiêta | Domy i mieszkania

Tutaj jeste¶: Aktualno¶ci / Praktyczne porady

Starasz siê o kredyt hipoteczny? Nie daj siê zaskoczyæ!

kategoria: Praktyczne porady, opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Emmerson
obrazek aktualno¶ci
Starasz siê o kredyt hipoteczny? Nie daj siê zaskoczyæ! [fot.: Stock]

Wybieraj±c siê na spotkanie z przedstawicielem banku dotycz±ce kredytu hipotecznego warto siê do niego dobrze przygotowaæ. Poni¿ej przedstawiono kilka kwestii, o których warto pamiêtaæ, a z których nie do koñca zdaje sobie sprawê wiêkszo¶æ kredytobiorców.

Wiêkszo¶æ osób staraj±cych siê o kredyt na mieszkanie wie, które czynniki s± oceniane w pierwszej kolejno¶ci. Trzeba tu wymieniæ:

  • bezwzglêdn± wysoko¶æ zarobków,
  • czas przepracowany w danym miejscu,
  • liczbê osób pracuj±cych w gospodarstwie domowym.

Je¶li chodzi o poziom wydatków to du¿e znaczenie ma sama liczba cz³onków rodziny oraz wyci±gi z rachunków bankowych. Poza tym sprawdzane jest zad³u¿enie na kartach kredytowych, a do miesiêcznych kosztów dodawana jest wysoko¶æ czynszu przysz³ego lokalu mieszkalnego.

Stosowana przez banki tzw. ocena scoringowa obejmuje jednak tak¿e inne kwestie, a na jej ostateczny wynik mog± mieæ wp³yw nieistotne na pierwszy rzut oka czynniki. Jednym z najciekawszych przyk³adów mo¿e byæ tutaj numer telefonu podany przez potencjalnego kredytobiorcê. Wpisanie numeru stacjonarnego zamiast numeru telefonu komórkowego wp³ywa na zwiêkszenie wiarygodno¶ci klienta w oczach banku i tym samym uzyskanie wy¿szej ostatecznej oceny scoringowej. W zwi±zku z tym w trakcie rozmowy z przedstawicielem banku nale¿y dok³adnie przemy¶leæ odpowied¼ na ka¿de zadane pytanie.

Ubiegaj±c siê o kredyt trzeba pamiêtaæ równie¿, ¿e bank bêdzie stara³ siê dok³adnie „prze¶wietliæ” ka¿dego kandydata.


Oprócz prze¶ledzenia historii sp³at dotychczasowych zobowi±zañ w Biurze Informacji Kredytowej mo¿na spodziewaæ siê, ¿e sprawdzone zostan± tak¿e nasze konta na portalach spo³eczno¶ciowych.


Choæ instytucje finansowe siê do tego nie przyznaj±, to jednak wiêkszo¶æ z nich za pomoc± Internetu weryfikuje prawdziwo¶æ informacji podanych przez kredytobiorcê. Przygotowuj±c siê na rozmowê w banku trzeba wiêc zawczasu pomy¶leæ, czego mo¿na dowiedzieæ siê wpisuj±c nasze imiê i nazwisko w wyszukiwarce internetowej.

Warto tak¿e dobrze przemy¶leæ termin z³o¿enia wniosku kredytowego. Problemem, na jaki mo¿na tutaj natrafiæ, jest stosowany w niektórych bankach wymóg przedstawienia PITa-11. Mo¿e stanowiæ to k³opot dla klientów, którzy postanowili z³o¿yæ wniosek w styczniu lub w pierwszej po³owie lutego, kiedy dokumenty te jeszcze do nich nie dotar³y.

Pytaniem, które czêsto pojawia siê we wnioskach kredytowych jest data zameldowania na pobyt sta³y. W obecnie wydawanych dowodach osobistych taka informacja nie jest zawarta, przez co klienci mog± mieæ problem ze wskazaniem dok³adnej daty w trakcie rozmowy. W niektórych bankach wymagane mo¿e byæ równie¿ podanie poprzedniej daty zameldowania, je¿eli jego zmiana nast±pi³a  w ci±gu ostatnich piêciu lat. Podsumowuj±c – warto po¶wiêciæ trochê wolnego czasu i dobrze przygotowaæ siê do rozmowy, która mo¿e zawa¿yæ na ostatecznej decyzji banku oraz na warunkach podpisywanej czêsto na kilkadziesi±t lat umowy kredytowej.

autor: opracowanie: Redakcja, ¼ród³o: Emmerson

powrót

 

Dodaj komentarz:

Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone