Szukaj w serwisie

Kategorie:

Kuchnie i jadalnie | Sypialnie | £azienki | Pokój dzieciêcy | Salon | Poddasze | Przedpokój | Domowa si³ownia | Balkon i taras

Tutaj jeste¶: Aran¿acja / Sypialnie

Sypialnia dla singla

kategoria: Sypialnie

Kim jest wspó³czesny singiel? Najczê¶ciej to dobrze sytuowany, zadbany, dynamiczny i towarzyski cz³owiek bez zobowi±zañ. Zaprasza do siebie znajomych, ale czê¶ciej wychodzi na zewn±trz. Dom to azyl, w którym chce odpocz±æ i zregenerowaæ si³y, za¶ do sypialni maj± wstêp tylko wybrani. Jak powinna wygl±daæ idealna sypialnia dla singla?

Mieszkanie dla singla powinno przede wszystkim byæ odzwierciedleniem osobowo¶ci w³a¶ciciela, a sypialnia to miejsce szczególne. Tu odpoczywa po pe³nym wra¿eñ dniu, nabiera si³ do nowych wyzwañ, tu wreszcie spêdza wiele godzin, rozmy¶laj±c, ogl±daj±c telewizjê, czytaj±c, uprawiaj±c seks. Idealna sypialnia powinna byæ po³±czona z ³azienk± i przestronn± garderob±. Mniej komfortowa, ale te¿ funkcjonalna bêdzie po³o¿ona tu¿ obok drzwi do ³azienki i wyposa¿ona w du¿±, ale nieprzyt³aczaj±c± wnêtrza szafê, najlepiej z drzwiami przesuwnymi, by nie zabiera³y wiele miejsca.

Socjologia definiuje singla jako osobê miêdzy 25 a 55 rokiem ¿ycia, niezale¿n± finansowo, bez sta³ego partnera i ¿yj±c± we w³asnym gospodarstwie domowym. Termin ten zadomowi³ siê ju¿ w naszym jêzyku, nios±c ze sob± pozytywne konotacje, które z powodzeniem wypieraj± tradycyjne, negatywne, okre¶laj±ce singli jako stare panny i starych kawalerów. Single s± zabiegani, ale zadowoleni z ¿ycia. Praca, spotkania z przyjació³mi i okazjonalne randki - wokó³ tego krêci siê ¿ycie. Ich zdaniem na stabilizacjê rodzinn± maj± jeszcze czas, póki co ciesz± siê wolno¶ci± i niezale¿no¶ci±.

Podstawowa aran¿acyjna potrzeba singla - dobra organizacja przestrzeni.

Wspó³czesny singiel jest aktywny i przejawia tê aktywno¶æ nie tylko w pracy, ale i w pubach, na koncertach, randkach, spotkaniach ze znajomymi, na si³owni czy na nartach. Tak urozmaicone ¿ycie wymaga posiadania wielu ró¿norodnych ubrañ, butów, sprzêtu i gad¿etów do uprawiania sportu. I gdzie¶ trzeba to wszystko zmie¶ciæ.

  • Dobrym rozwi±zaniem jest szafa na ca³± szeroko¶æ ¶ciany, ¿eby mo¿na by³o w niej pouk³adaæ wszystko, co potrzebne. Wewn±trz warto zamontowaszæ p³ytkie i w±ski pó³ki na jeden rodzaj rzeczy, aby wszystko by³o widoczne od razu. Singiel mêski chce mieæ w sypialni telewizor. Wydzielmy na niego miejsce wewn±trz szafy, np. po¶rodku, dodaj±c pod spodem szuflady, a nad nim pó³ki na ksi±¿ki i ró¿ne gad¿ety. Ta w³a¶nie, ¶rodkowa czê¶æ szafy, powinna byæ w pe³ni wykoñczona, z p³yt±, spe³niaj±c± rolê pleców, sufitu i ¶cianek bocznych. Aby ten rodzaj zabudowy nie przyt³oczy³ sypialni, która zazwyczaj jest niewielka, powinien mieæ ³±czone wype³nienia frontów, wykonane z ró¿nych materia³ów - np. trzy skrzyd³a drzwiowe o asymetrycznych ³±czeniach. Asymetria jest ciekawa - rozbija monolit, urozmaica wnêtrze. A mo¿e lustro? Coraz czê¶ciej projektujê szafy z trzema lub czterema skrzyd³ami drzwi przesuwnych, gdzie lustro jest tylko po jednej ze stron. Daje to ciekawy efekt aran¿acyjny.
  • Je¶li chodzi o kolory, to single najczê¶ciej wybieraj± anodê naturaln± jako kolor profili, za¶ na wype³nienia frontów drzwi ciemne p³yty z palety Komandor: orzech ciemny, orzech caravaggio, limbê czekoladow± oraz wenge maggia w po³±czeniu z jasn± szyb± mleczn±. Wystarczy dodaæ jeden lub dwa pasy szyby - takie rozwi±zanie zapewnia du¿y kontrast i rozja¶nia wnêtrze. Do tego du¿e ³o¿e, minimum 160 cm, z du¿ym, wygodnym zag³ówkiem - radzi Miros³aw Graban, do¶wiadczony projektant Komandor Pomorze.

Asymetriê widaæ te¿ w miejscu snu, gdzie, w przeciwieñstwie do sypialni ma³¿eñskich, nie zobaczymy szafek nocnych po obu stronach, lecz tylko po jednej. Singiel czêsto w³a¶nie przy ³ó¿ku organizuje sobie dodatkowe miejsce - blat, szafkê czy biurko - do pracy, poniewa¿ nierzadko koñczy przed snem to, czego nie zrobi³ w biurze lub planuje nastêpny dzieñ. Zabiera wiêc do ³ó¿ka laptopa, ³ami±c podstawowe przykazania terapeutów, zajmuj±cych siê stresem, by pracê zostawiæ za drzwiami sypialni.

Podstawowa aran¿acyjna potrzeba singielki - estetyka i nastrojowo¶æ.

O ile singiel na pierwszym miejscu postawi dobr± organizacjê przestrzeni, o tyle dla singielki najwa¿niejsza jest uroda sypialni. Tê czê¶æ mieszkania, wraz z ³azienk±, traktuje bardzo osobi¶cie. Spêdza w niej du¿o czasu - tu siê przebiera, maluje, odpoczywa. Chce zapewniæ sobie relaks w piêknym, wyciszonym miejscu. Dlatego nie zainstaluje telewizora. Singielki w sypialni wol± mieæ ciszê lub ulubion± muzykê, postawi± wiêc raczej na dobry sprzêt graj±cy. Zadbaj± te¿ o nastrój i estetykê, ustawiaj±c ¶wiece i kwiaty oraz dekoracyjne drobiazgi czy o dobrane do wystroju wnêtrza tkaniny. Idealna sypialnia singielki bêdzie mia³a bezpo¶rednie przej¶cie do garderoby, ale je¶li warunki na to nie pozwol±, gospodyni zrezygnuje z ogromnej szafy na ca³± ¶cianê - zainstaluje j± w przedpokoju, za¶ w miejscu snu zadowoli siê mniejsz± komod± i toaletk± z lustrem.

Singiel mieszka sam i choæ w przysz³o¶ci ten stan mo¿e siê zmieniæ, przy urz±dzaniu mieszkania powinien braæ pod uwagê w³asny komfort i potrzeby. Gdy w jego ¿yciu pojawi siê druga osoba i zostanie na d³u¿ej, dopiero wtedy przyjdzie czas na zmiany aran¿acyjne lub na... zmianê mieszkania.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Tre¶æ komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptujê regulamin

Wasze komentarze:

autor: furnite-pl
dn. 14.06.2012 godz. 08:52:07
garderoba jest niesamowita, zal, ze pozostaje tylko popatrzec :)
Szukaj:

 
 

Zobacz równie¿:
PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.panoramawnetrz.pl Wszelkie prawa zastrzeżone